NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

"Przyczajony tygrys, ukryty smok" w Otwartej Akademii Kina Chińskiego

Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza w piątek 11 kwietnia o godz. 17:00 na kolejne spotkanie z cyklu „Otwarta Akademia Kina Chińskiego”.

 

Kino wuxia-pian z formozy, czyli spotkanie z kinem tajwańskim , w ramach którego odbędzie się projekcja filmu „Przyczajony tygrys, ukryty smok” (Crouching Tiger, Hidden Dragon, 2000) w reżyserii Anga Le. Film nagrodzony był 4 Oscarami (przy 10 nominacjach) to wielki, filmowy hołd złożony klasyce kina wuxia-pian (kino chińskich sztuk walki), zwłaszcza mistrzowskim dziełom tajwańskiego wirtuoza „kina miecza” Kinga Hu, takim jak „Gospoda Smocze Wrota” (Dragon INN, 1967) i „Dotyk Zen” (Touch Of Zen, 1971).

 

Film łączący w sobie efektowny historyczny film przygodowy, melodramat o zakazanej miłości, barwną opowieść o dążeniu do wolności w świecie zdominowanym przez konfucjańskie konwenanse  oraz o przenikającej wszystko mocy Tao. Projekcja filmu będzie punktem wyjścia do opowieści o przeszłości, teraźniejszości, ale i (prawdopodobnej) przyszłości tajwańskiego kina, o czym opowie, jak zwykle prowadzący cykl dr hab. Piotr Kletowski, profesor UJ, z Zakładu Korei IBiDW.

 

Czas trwania spotkania, ok. 180 minut.

 

Dr hab. Piotr Kletowski, prof. UJ, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu, filmoznawca, kulturoznawca. Specjalizuje się w dziedzinie kina autorskiego i historii filmu, ze szczególnym naciskiem położonym na problematykę kina azjatyckiego, zwłaszcza kinematografii japońskiej. Pomysłodawca i prowadzący Otwartą Akademię Kina Japońskiego przy Centrum Manggha im. Andrzeja Wajdy. Poza kinem jego wielką pasją są treningi aikido.

 

Wstęp wolny!

 

Czas: 11 kwietnia 2025 (piątek), godz. 17:00.

Miejsce: Wydarzenie odbędzie się w nowej lokalizacji. Projekcja odbędzie się w sali kinowej Centrum Wsparcia Dydaktyki. Sala kinowa -1.36 znajduje się na poziomie -1. Wejście od strony ul. Ingardena 6 (przez budynek Instytutu Psychologii).

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: